anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 50  
»Bugün 4875  
»Toplam 5945532  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 18.206.194.161
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

YAMAN HIRSIZLAR: ZAMAN HIRSIZLARI

Hüseyin DENİZ

13 Aral?k 2012, 20:11

Hüseyin DENİZ

Hiç dikkat ettiniz mi bilmiyorum. Güzel yurdumun güzel insanı, bankanın ATM cihazının önünde duruyor. Kartını takıyor, sırası gelen işleme bakıyor uzun uzun. Sonra bir tuşa basıyor. Ardından tekrar yapılabilecek işlemleri inceliyor gailesizce. Hele bir de elektrik, telefon parası yatıracaksa yanlış yazmalar, tekrar numarayı kontrol etmeler, telefona bakmalar, telefon görüşmeleri… Tabii bu arada arkadaki kuyruk uzuyor da uzuyor. Ama benim güzel vatandaşım sanki onları hiç görmüyor. Gayet serin, milletin zamanını gasp etmeye devam ediyor. Cebinden yatıracağı parayı çıkarıyor, seçiyor ve tekrar tekrar sayıyor.

Siz arkada kendi kendinizi yiyip bitiriyorsunuz. Adama, “Beyefendi ya yardımcı olalım, ya da bunu geniş zamanda yapın, olmazsa içeriden işlem yaptırın. Daha olmadı internetten yapın, otomatik ödeme talimatı verin” diyemiyorsunuz. Onu başkası bekletmiş ya, o da sizi bekletecek. Bu durum maalesef kuyruk olan her yerde var. İnsanlarımız küçücük bir ön hazırlık ile iki dakika sürecek işlemi üç kat beş kat fazla zaman harcayarak yapmakta bir beis görmüyorlar. Sadece kendi zamanlarını har vurup harman savursalar ne âlâ! Ne kadar acele ederseniz ediniz, ne kadar kendinizi kollarsanız kollayınız bu zaman hırsızlarından yakayı kurtarmanız mümkün değil. Meğer Allah kurtara.

Bazı dostlarımız da telefonda çok zaman alıyorlar. Ciddi bir konu görüşüyorsunuz. Görüşmenin en yoğun olduğu bir zamanda muhatabınızın telefonu çalıyor. Açıyor, samimi, teklifsiz bir dostu. Konuşmayı uzattıkça uzatıyor. İçinizden telefonu icat edeni bir güzel kalaylıyorsunuz. Gene hırsınızı alamıyorsunuz.

Hele bazıları var ki bir numarayı doğru dürüst bir yere yazıp sonra da çevirmek için akla karayı seçiyorlar. Arkadaşım bir faks bekliyor. Bizim faks numarasını alıp karşıya bildirecek, o kişi de bu numaraya faks çekecek.

Aramızda tam bir sağırlar diyalogu başlıyor.

–Abi sizin faks numarası kaç?

–Faksı nereden bekliyorsunuz kardeşim?

 -Niye abi?

- İl dışından gönderecekse başına ilimizin telefon kodu olan 324 koyacak.

Arkadaşım telefonu açıyor. Başlıyor konuşmaya:

-0 324… Abi kaçtı faks numaranız?

Sabırla söylüyorsunuz:

-817 76 08

Vatandaş karşıdakine söylüyor:

-817… Abi kaçtı?

Cevap yetiştiriyorsunuz:

-76 08

O da telefonda yazdırıyor:

-… 76 78

Delleniyorsunuz,

-76 08... diyorsunuz öfkeyle.

-08 76 diyor, devam ediyor 887 76 08. Abimsadece son iki rakamı 08…

Bu arada zaman işliyor, sizin sinirleriniz bozuluyor. Bir telefon numarası yazmanın yazdırmanın bir meydan savaşı kazanmaktan daha zor bir olay olduğunu bir kez daha idrak ediyorsunuz.

Ondan sonra “Ülkede okuma yazma oranı yüzde yüz” diyenlere verip veriştiriyorsunuz. Cahillikle, bencillikle, iş bilmezlikle koyun koyuna yaşamanın ne kadar zor bir şey olduğunu bir kez daha anlıyorsunuz.

Sabırla sıra bekleyenlere, rahmetli Adile Teyze’nin dediği gibi “Kuzucuklarım, demek geliyor içinizden, bizde bu sabır, yurdum insanında bu aymazlık oldukça daha çook sıra bekleriz.”

 
 

SOMSÖZ: ZAMANE HIRSIZLARININ EN ZARARLISI, ZAMAN HIRSIZLARIDIR.

 

                                                                                                    Hüseyin DENİZ

Bu haber 1572 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    DOSTLAR, DOSTLUKLAR...23 ?ubat 2020

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir