anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 56  
»Bugün 5466  
»Toplam 5946123  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 18.206.194.161
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

NASIL OKUMALI? (1)

Hüseyin DENİZ

24 Haziran 2012, 12:11

Hüseyin DENİZ

      NASIL OKUMALI? (1)

 

Okumak, gördüklerinden, duyduklarından ve yaşadıklarından anlam çıkarmaktır. Bizde ise okumak deyince herkesin aklına “harfi harfe çatmak” gelir. İşte bu yüzden harfi harfe çatabilen herkese iyi birer “okur” gözüyle bakarız.

 

Okuma yazma bilmeyen kişilere göre okuma yazma bilenler epeyce artıdadır. Parayı bilir, kabaca hesap çıkarabilir, gittiği yerde tuvaleti, oteli, danışmayı bilebilir. El yordamı ile de olsa bindiği otobüsün nereye gittiğini fark edebilir. Bu kişiler ötekiler kadar kolay kandırılamazlar. Ama ancak o kadar. Daha fazlasına akıllarının ereceği kuşkuludur.

 

Okuma yazma bilen herkesi okur saydığımız için herkesin bir söyleyişte söylenenleri kaptığını, hangi konuda olursa olsun yazılanları şıp diye anlayıverdiklerini düşünüyoruz. Ne gaflet, ne gaflet!...

 

Üç beş yüz sözcükle konuşan bir kişi ancak ilkokul 2.-3. sınıflar için yazılan metinleri okuyup anlayabilir. Ayrıca okurken sık sık sayfanın başında söz edilenle sonunda söz edilen şeyler arasındaki ilişkiyi gözden kaçırır. Cümlelerin birbirleriyle olan derinliğine ve genişliğine olan anlam ilişkisini kavrayamaz. Bu insanların okuyuşu taşlı, dönemeçli, inişli yokuşlu, dar bir dağ yolunda araç kullanmak gibidir. Sık sık cangılda yolunu kaybetmiş gibi olur. Önünü ardını sağını solunu göremeyenler gibi düşüncelerdeki düzeni ve ilişkiyi yitirir.

 

Günlük dilde bile sözcükler, ilişki kurdukları sözcüklere, cümlede kullanıldıkları yere göre yeni yeni anlamlar kazanırlar. Ayrıca her sözcük kullanım sıklığına göre birçok anlam taşır. Bu anlamları birey ancak metin içinde görerek, çözümlemeler yaparak öğrenir. Sözcüklerin sözlük anlamlarını bilseniz bile yazarın kullandığı özel anlamı kavrayıncaya kadar epey bir zaman dilimi geçer. İşte o arada beyin başka şeylere dalarak düşünce akışını bozar.

 

Yani okumayı sürekli yapmayanlar için bir metin okumak, bilmedikleri bir kentte dolaşmak gibidir.

 

Artık ilköğretim birinci kademedeki okumalar üzerine pek hayal kuramıyoruz. Onların vatandaşlık için gerekli olan temel bilgileri bilmeleri yeterlidir. Ama ortaokuldan liseye doğru okumakla ilgili temel bilgilerin özümsenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu yazının amacı da okumakla ilgili bazı ipuçları vermektir.

 

Hüseyin DENİZ

 

-SÜRECEK-

Bu haber 1495 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    DOSTLAR, DOSTLUKLAR...23 ?ubat 2020

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir