anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 17  
»Bugün 14480  
»Toplam 11278650  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.235.108.188
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

DÜNYA KADIN ÇİFTCİLER GÜNÜ

Misafir Kalem

24 Ekim 2020, 00:39

Misafir Kalem

MİSAFİR KALEM 
 

                        DÜNYA KADIN ÇİFTCİLER GÜNÜ

 

Hayatlarında her alanında olduğu gibi tarım alanında da büyük emekleri bulunan, tarımda da Dünya ve ülkemiz ekonomisinde katkıları olan üretken kadınlar. Toprak ne kadar cömertse kadında tıpkı onun kadar cömert ve vefakârdır.

Tıpkı toprak gibidir kadın; hayat verir, besler, öğretir. Evrenimizin değişik coğrafyalarına dağılan ülkelerde ve oralarda yaşayan insanların konuştuğu dilde, sahiplendikleri öz kültüründe Toprak Ana' diye bir kavram vardır. Toprağı yüceltmek için ona en uyumlu anlam Ana sözcüğüyle kazandırılmıştır.

Dünyada tarımı başlatmada ve ehlileştiren kadınlar erkeklerle eşit sorumluluk almışlardır KADIN kutsaldır, KADIN anadır.

Kadın nesilleri çoğaltmak için doğurur, yavrusunu büyütür ve yaşama teslim eder.

Uzun boylu, esmer yada sarışın, kaşı kara gözü kara gibi ayrımları öncelemeksizin her yavruyu değerli bilir. Her çocuk bir anne için tatlı bir ışıktır. Kiminin sesi ılık rüzgâr tadındadır, kimisi ince yüreklidir. Her çocuk annesinin gözünde bir kahramandır. Yaşamın bütün alanında değişik görev adıyla emek üretirler. Kimi asker olur yurdunu korur, kimisi polistir güvenliğimizi sağlar. Pilot olup gökyüzünde uçarlar Kaptan olup dev dalgaları yara yara yol alır okyanuslarda.

Şoför, doktor, mühendis, öğretmen olur... Çiftçi olur toprağına bağlanır... Çocuk bakıcıdır,  milletvekilidir, belediye başkanıdır, muhtardır, bakandır, gazetecidir, yazardır, şairdir, iş kadınıdır, tüccardır kadın.

Fiziksel yapı bakımından  narin yaratmıştır yaradan kadını. Bundan dolayı da kendi doğurduğu erkekler tarafından şiddet gördükleri olur. Kocasından, babasından, abisinden, kayın babasından her türlü işkenceye tabi tutulur. Kimi feci şekilde dövülür. Tecavüze uğrar ve hatta öldürülür. Kimisi odalara kapatılır günler boyu aç susuz bırakıldığı olur kadınlarımızın.

Psikolojik işkenceye uğrar.

Beyaz tenleri dayaktan mor bırakılan KADINLAR... Benim ülkemde aralarında olmak üzere birçok  ülkede ne yazık ki kadına yönelik şiddetin önüne geçilememiştir.

Yasaların bu nedenle yeniden gözden geçirilmesi çok acil bir gerekmektedir.

Her kadının, kız çocuğunun gönlünde yüce bir mahkeme ve o kararın ne temizi nede affı vardır. Yani bir ifadeyle salıverilenleri kadın asla affetmez. Dilerim evrenimiz bu tür erkeklerin kirliliğinden kurtulur... Böyle bir dünyada saygın bir birey olarak yaşamak kadınında hakkıdır.

 

  

 

Çalışan üreten kadınlarımızla övünmeliyiz. En uç dallarına kadar uzanarak ağacından meyve toplayan sayıları milyarları bulan tüm çiftçi kadınların ÇİFTCİ KADINLAR GÜNÜ kutlu olsun.

 

Şerife ESER

15.10.2020

Bu haber 8176 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    Sen de bizdensin, teyzeoğlu…05 Mart 2021

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir