anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Sponsor Alanı

 

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 37  
»Bugün 14210  
»Toplam 7235315  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 34.204.187.106
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

EĞİTİM SEVGİ İLE DESTEKLENMELİDİR

Osman BAŞ

06 ?ubat 2019, 00:28

Osman BAŞ

          EĞİTİM SEVGİ İLE DESTEKLENMELİDİR

                         (Karne Günümüz)

 

Öğrencilik yıllarımızın en anlamlı günlerinden biri hiç kuşkusuz karne günleridir. Karne dağıtılacağı saate kadar kendiliğinden, sıcak bir heyecan oluşur. Başarısında hiç tereddüdü olmayan da, birkaç derste başarısız not olabilirim beklentisindeki öğrencilerde aynı duyguları yaşarlar.

Öğretmen sınıfa geldiğinde öğrencileri ve velileri tatlı bir heyecan içinde bulur. Öğrencilerin genel durumu ile ilgili kısa bir konuşma yapar. Tatil tavsiyelerini de iletir. Bu konuşmanın önemi tartışmasızdır. Başarılı ve başarısız öğrencilerle ile ilgili sözler öğrencileri ve velileri rahatlatacak, bazı öğrencileri veli stresinden kurtaracaktır.

Öğretmen numara sırasına göre isimlerini okuduğu öğrencilere tahtanın önünde karneyi verirken hatıra resimler de çekilir. Artık bu resimler öğrenciye ve aileye ait sosyal medyada da yayımlanır. O an öğretmenin eli öpülür, varsa öğretmenin öğrenciye özel tavsiyeleri alınır.

Yine tören esnasında okul müdürü de günün anlam önemini açıklayan konuşmasında öğrencilere ve velilere başta karne notları olmak üzere tatilde yapmaları gerekenlerle ilgili tavsiyelerini sıralar. Bu tavsiyelerin bir bölümünden öğretmenler de nasibini alır.

O gün öğrenciler için aile desteği çok önemlidir. Başarı ve başarısız belgesi karne unutulmaz dakikaları ve saatleri de insan hayatının unutulmazları arasındadır.

Baba olmak, anne olmak, kardeş, büyük baba, büyük anne olmanın sorumlulukları vardır. Sesli sessiz yapacakları davranışlar ve söylemlerin ayrıntıları yaşanılanlarla ilişkili olan izler bırakacaktır.

Bazı öğrenciler karnelerin yanında teşekkür ve takdir belgeleri de alacaklardır. Almayan öğrencileri dikkate alarak sınıf içinde ve dışında söylemlere dikkat etmek gerekmektedir.

Tabii öğrencilerin karneleri ne olursa olsun, yanında belge olsun olmasın takınacak tavır, yüz ifadeleri, söylemlerine dikkat etmeleri ve kesinlikle olumlu tavır için de olmaları çocukları ile gurur duymaları, sevgi ve şefkatleri ile o anı güzel geçirmelerini sağlamaları için bilerek,  isteyerek katkı sağlamalıdırlar.

“Çok yorulduğun 1. Kanaat döneminin son gününde karne notların ne olursa olsun, kısa süre de olsa dinleneceksin. İstedim ki seni ilk tebrik eden ben olayım. 11. Dönem daha iyi olacak, bir üst öğrenime ve hayata hazırlanış yarışında başarılı olacaksın. Bu günler seni mutlu ve başarılı yarınlara ulaştıracaktır.”

            Otuz altı yıl eğitimci olarak görev yapan bir şair ve yazar olarak sevgili öğrenciler ve velilerle paylaşacağım çok bilgi ve birikimlerim var diye düşünüyorum.

            İnsanın tatilde olması istediği her şeyi her yerde yapabilme özgürlüğü ve serbestliği anlamında değildir. Sabah kalkış, akşam yatış saatlerinde biraz esneklik olsa da kısa süreli yarıyıl tatiline tam dinlenme diyemeyiz. Günlük yaşantıda biraz düzenli dinlenme ve spor dışında çok değişikliği yakalamayız. Bir arayış içinde de olmayız

            Aslında daha tatil başlamadan iki haftalık süre çocuklarında görüşleri alınarak planlanabilir. İl dışı ve yurt dışı akla gelse de bu günler ailenin daha çok zaman bir arada olması için fırsattır. Aile içinde de dinlenme seansları, oyunlar, farklı eğlenceler düzenlenebilir, sevgi ve şefkat yüklü günler ders başı yapıldığında olumlu olarak ailenin her ferdine yansıyacaktır.

            Başarıya giden yollarda yönlendirme ve benimsetme oyun içinde kırmadan, dökmeden muhabbet içinde verilebilir.

            Yine yaşanılanlar çevre şartları dâhilinde, doğada gezmek, etkinliklere katılmak, akraba ziyaretleri ilk akla gelenlerdendir. Derslere başladığında arkadaşları ile paylaşacağı yaşanmışlıklar çocuğu mutlu edecektir.

            Anne ve babaların, kız ve erkek çocuklarla ilgili bilinen rolleri doğrultusunda ev içi sorumlulukları paylaşma, yaşlarına ve şartlarına göre uygun uğraşları birlikte yapma ve başarmak faydalı olacaktır.

            İki oğlu biri ilköğretim diğeri lisede okuyan bir arkadaşım yarıyıl tatilinde yıllık iznini kullanmıştı. Görev yaptığımız ildeki görevimize aynı günlerde başlamıştık. Yaklaşık yedi sekiz ay aynı gurupta birlikte çalışıyoruz. Görev yeri değişikliklerinin çocukların eğitimini olumsuz etkiliyor diye ara sıra sohbet ederdi. Anlıyordum ki çocukların başarısı orta seviye idi. Önceki görev yaptığı ilde her yıl takdirname alan çocuklar yeni okullarında problem yaşıyorlardı. Uyum, arkadaş çevresi, öğretmenler çocukları olumsuz yönde etkilemiş, başarılarını orta duruma düşürmüşlerdi.

            Karne günü ailece çocukların okullarında olmuşlar, şube ve rehber öğretmelerle görüşmüşler, eğitim öğretimden sorumlu müdür yardımcısı ve okul müdürü ile tatil sona ermeden görüşmek üzere okuldan ayrılmışlardı. Çocukların karnelerine özenle bakmışlar, gülümsemişler, problem yok, gayet iyisiniz demişlerdi. 

            İlk üç gün mevcut durum aile içinde masaya yatırıldı. Ev hanımı olan anne oturum başkanlığını yapıyor.  Son bir yıl aile içinde yaşanılanlar tüm yönleriyle özgürce görüşüldü. Ailenin taşınması,  okulların değişmesi, yeni çevre, öğretmenler, okul ve dahi birçok oluşum başarıyı olumsuz etkilediği tespit edildi. Evden hiç dışarı çıkmadan oturumlar devam etti. Oturum aralarında ikramlar ve aile içi oyunlar oynandı. Durum değerlendirmesi sonucunda başarıyı engelleyen sebepler maddeler halinde tespit edildi. Gerisi kolay tabii, çocukların ve annenin çözüm için görüşlerini alan tecrübeli eğitimci baba aileyi önce tatile götürdü. Tatil boyunca mevcut problemlerin çözümü ve başarıya ulaşmanın yolları ile ilgili düşünülecek dönüşte herkes görüşlerini söyleyecekti.

            Uzun bir tiren yolculuğuna çıktılar. Hiç görmedikleri doğayı izlediler yol boyu… Uğradıkları il ve ilçede öğretmenevlerinde kaldılar. Bir akşam birlikte görev yaptıkları bir meslektaşın daveti üzerine özel hazırlanmış kaz eti, bulgur pilavı dâhil zengin bir sofrada yöre yemekleri yediler. Kayak yaptıkları dağ tesislerinden doksan bin koç yiğide ve tüm şehitlerimize, dua gönderdiler.          

            Unutulmaz günler yaşadılar. Dinlendiler. Enerji topladılar.

            Büyükşehirde yaşamak, görev yapmak, okula gitmek küçük şehirlere göre daha zordur.  Bu zorluklar zaman içinde aşılacak ve artıları her geçen artacak, bir üst öğrenime ve hayata hazırlanış yıllarını çok verimli geçirme planlı bir gerçekleşecektir.

            Gezi dönüşünde hemşerilerinin çalıştırdığı bir hamama gittiler. 4-5 beş hamam sefası yaptılar. Saunada terlediler. Vücuttaki tüm fazla suları dışarı saldılar. Hamamönü’ ndeki bu tarihi mekânda öylesine dinlendiler ki yarıyılın tüm yükünü üzerlerinden attılar. Yol yorgunluğunu sulara saldılar. Sınırsız şakalaştılar. Su serptiler.  Gülüştüler. Babaları ile yakın olmanın, birlikte çocuklaşmanın tadını ve lezzetini aldılar.

            Hamam sefasından sonra evde de ziyafet vardı. Ailenin sevdikleri her çeşit yemekler pişirilmiş, masa donatılmış, yemek sonrası aile içi eğlenme için müzik dahi hazırlanmıştı.

            Unutulmaz dakikalar, günler aylar, yıllar sevgi dolu mekânlarda ölümsüzleşir.

Aile olmak için eksiklikleri olanlara yardım et Allah’ım…

 

***

“Başarıya ulaşmak, istediğine kavuşmak vuslattır. Bir işin üstesinden gelmektir. Korkma, ürkme, gördüğün, dokunduğun, duyduğun ve inandığın ne ise üzerine git. Bilerek, görerek ve isteyerek git.” Ata babalarımızdan bu ve buna benzer çok nasihatler almışızdır.

Bugün bilgi, bilim, teknoloji alanında farklı kelimelerle ifade edilen ve tanımları yapılan nice var olanı ata babalarımızdan ocakbaşı sohbetlerinde öğrenmişiz. Atmış yıllık hayatımızın her gününü bir sonrasına denk tutmamış daima beslemişizdir.

“Erkan kalkan yol alır.” “Aşılmayan dağ yoktur.”, “Çözülmeyen problem.” O kadar çok ki… Sahi, gökkubbbenin altında söylenmemiş söz kalmış mıdır?

Başarmak, çok genel bir tanımın sekiz harfte bütünleşmesidir. Genel kabul görmüş tüm tanımları bilirim. Ulaşmak için yapılması gerekenleri de.

Sonucun mutluluğa ulaştıran her işi gerçekleştirmektir. Hedefe kendi bilgi ve birikimlerinle, metot ve tekniklerinle, işi kolaylaştıran faktörleri de kullanarak, istediğini elde etmektir. 

***

            Yarıyıl tatilleri başarısız çocuklara daha karne gününden itibaren dünyayı zindan etmek değildir. Yasakların, emirlerin, talimatların ve kırgınlıkların bir araya gelerek öğrenciye sunulması değildir. Tahliller yapmaktır. Gerekirse tomografi çekmek, rahatsızlığın bilinen ve bilinmeyenlerini bir araya getirip önce teşhis koymak için uygun zamandır.

            Anne ve babalar için çocukları hakkındaki eksiklerini tespit etmek ve gidermek vaktidir.

Önceki paragraflarda bahsettiğimiz orta derecede ki iki öğrencinin yılsonunda takdirname aldığını belirtmeliyim. Büyük Tıp Fakültesinde, küçük halen fen lisesinde eğitimlerini sürdürmektedirler.

Önce kendimizi tanımak mecburiyetindeyiz. Kendimizi tanıma basamağını başarı ile tamamlayıp diğer bölümlere geçtiğimizde sağlıklı adımlarla başarıya ulaşacağız.

İyi günler çocuklar…

Osman BAŞ

Bu haber 576 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
    Anamur-Sugözü içme suyunda son durum…10 Temmuz 2020

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir