anamursedir-anamur dergi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

Sponsor Alanı

  REKLAM ALANI

Anamur SEDİR

Anamur SEDİR 1993-1994

   -Aralık   1993  1. Sayı
   -Ocak    1994  2. Sayı
   -Şubat   1994  3. Sayı
   -Mart     1994  4. Sayı
   -Mayıs   1994  5. Sayı

MAKİ DERGİSİ

MAKİ DERGİSİ-105

Saat

Ana Menü

Ziyaretçi Bilgileri

»Aktif 86  
»Bugün 1208  
»Toplam 5562343  
Sayın Ziyaretçimiz
»IP'niz | 3.85.245.126
» Bu sitemizi ziyaretiniz

HAVA DURUMU

ANAMUR

Sponsor Alanı

Şavkı Efendi Konağı Restorasyonu ve Alpyağal

Mehmet Ş.OGLU

05 Ekim 2013, 13:23

Mehmet Ş.OGLU

Şavkı Efendi Konağı Restorasyonu ve Alpyağal

Gözümüz aydın! Anamur’da bir tarihî ev daha yıkılmaktan, yok olmaktan kurtarılıyor.

***

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun onayını verdiği ve Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe’nin girişimleri ile restore edilerek hizmete açılan Lütfi Kısakâhyaoğlu Konağı’nın ardından şimdi de Şavkı Efendi Konağı restore edilecek.

***

20’nci yüzyılın başlarında yapıldığı tahmin edilen, 2 katlı ve 8 odası bulunan konağın kuzey tarafında zaman içerisinde aşırı yağışlar nedeniyle göçükler oluşmuş, bu da “Konak’a ne zaman sahip çıkılacak? Yerle bir olunca mı?” gibi tepki içeren soruları akıllara getirmişti. Nihayet bir Anamur Sevdalısı çıktı. Konak’ı satın aldı. Konak’ı yıkılmaktan, yok olmaktan kurtarmak için restore çalışmasını geçtiğimiz günlerde başlattı. Diğer Anamur Sevdalıları için ilk adımı İş Adamı Feyiz Alpyağal attı. Bundan sonra başka Anamur Sevdalısı çıkacak mı? İlk adımın devamı gelecek mi? Zaman içerisinde göreceğiz.

***  

Alyağal, “Böyle bir değerin yıkılıp çöküşüne gönlüm elvermedi. Mülkiyetini satın aldım ve restore ettirmeye karar verdim. Konak’ın retorasyon çalışması bitince “eski görünümü”ne kavuşacaktır. Bir tarihî konak daha Anamur’a kazandırılacak. Restorasyon çalışması bitince Konak’a kendim yerleşeceğim ve koruyacağım. Tarihe ve geçmişe her zaman saygım vardır. Anamur’da çok sayıda tarihî konak var. Her şeyi devletten beklememek gerekir. Hali vakti yerinde iş adamlarımızda bu yönde adımlar atarak konaklarımıza sahip çıkmalıdırlar. Yoksa göz göre göre daha nice tarihî ev ve konak yok olup gidecek.” dedi.

***

İş Adamı Feyzi Alpyağal’ı bu girişiminden dolayı kutlarız. Gerçekten takdiri fazlasıyla hak eden bir işe imza attı. Bir tarihin yok olmasının önüne geçti. Umarız, Alpyağal diğer Anamur Sevdalıları için bir örnek olur ve çok sayıda tarihî ev ve konağın yıkılmasının önüne geçilerek tarihe kazandırılır.

mehmet_sahin1987@hotmail.com

sahin33mehmet@gmail.com

facebook.com/mehmetsahincileroglu

 twitter.com/msahincileroglu

GSM: 0506 935 73 17

Bu haber 1436 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Şimdi zeytin zamanı…12 Ekim 2019

Sponsor Alanı

Sponsor Alanı

REKLAM ALANI 

ANKET

ANAMUR OKULLARINDA SERBEST KIYAFET UYGULANSIN MI?
Tüm Anketler

0cak - 2012 / Her Hakkı Saklıdır / Kaynak gösterilip, sitemizin ilgili sayfasına link verilerek alıntı yapılabilir. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir-Site ticari olmayıp, kütüre hizmet eder.
RSS Kaynağı | Anasayfa | İletişim

(c)2012 Anamur Sedir